Marta Cywińska, Wiersze tatarskie
2022-12-11Zygmunt Balicki o wychowaniu
2022-12-17Słodko-gorzki świat Ludwiczka
Przekazywanie wartości dziecku poprzez atrakcyjną fabułę to trudne zadanie. Kluczem do tego jest znalezienie równowagi, uniknięcie trywializowania, ale też smrodku dydaktycznego. Istnieje jednak serial animowany, który opowiada o wartościach takich jak pomoc drugiemu człowiekowi, miłość w rodzinie czy chęć naprawy swoich błędów w sposób bezpretensjonalny, mądry, pełen ciepła i... szalenie zabawny."Świat według Ludwiczka" powstał na podstawie wspomnień z dzieciństwa amerykańskiego komika Louiego Andersona. Serial przedstawia losy 8-letniego Ludwiczka mieszkającego w fikcyjnej miejscowości Cedrowa Górka na przełomie lat 50 i 60
Idealna rodzina?
Chłopiec pochodzi z wielodzietnej rodziny, mieszka z rodzeństwem, mamą Orą - gospodynią domową i tatą Andym, weteranem II wojny światowej. Każdy odcinek przedstawia jedną historię, w której Ludwiczek mierzy się z problemami życia codziennego takimi jak strach przed zastrzykiem, zauroczenie piękną nauczycielką czy zawieszenie lampek na domu ubogiej sąsiadki; ale też wydarzeniami trudnymi, zwłaszcza dla dziecka - śmierć ukochanej osoby, powódź czy utrata pracy przez ojca.
Więzi, więzi!
Jest to jedna z tych produkcji, którą określiłbym mianem "mądrych". Wracam do niej raz 1-2 lata i wciąż zachwyca mnie tak samo jak wtedy, gdy oglądałem ją w dzieciństwie. Tematyka jest różnorodna, ale poziom pozostaje równy - trudniejsze tematy poruszane są taktownie, lżejsze zaś, widziane oczami dziecka, przedstawiane są z jego perspektywy jako niezwykle ważne. Rodzina Andersonów to jedna z ciekawiej przedstawionych serialowych rodzin. Nie brakuje tam burz i swarów, jednak każda z nich jest pokonywana. Obraz więzi rodzinnych w serialu jest bardzo pozytywny i stanowi miły kontrast dla cynicznego obrazu rodziny z którą najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Wartości przekazywane w serialu odwołują się także do szacunku dla rodziny i jej znaczeniu w wychowaniu dziecka. Ludwiczek wie, że zawsze może liczyć na swoich rodziców a jednocześnie sam chce być dla nich oparciem. Wszystko to ukazane jest w sposób naturalny i pełen ciepła.
Mówiąc o "Świecie według Ludwiczka" ciężko nie wspomnieć o humorze i rewelacyjnym polskim dubbingu. January Brunov jako Ludwiczek mówi charakterystycznym nosowym głosem, który pasuje do postaci jak ulał, zaś Wojciech Paszkowski jako jego ojciec, z którego opowieści wynika, że praktycznie w pojedynkę wygrał wojnę to po prostu komediowe złoto. Piękno i humor tworzą jeden z najlepszych seriali animowanych dla dzieci. Jeśli go Państwo nie znają, gorąco polecam to zmienić. Jeżeli komuś wydaje się, że amerykańskie seriale dla dzieci "to tylko przemoc i zabijanie" to z pewnością nie zna "Świata według Ludwiczka".
Stefan Dziekoński
Fot. Pixabay