„Wszędzie pełno tajemnic” (Kordian)
2023-08-29Zbrodnia nieznana na Zachodzie
2023-08-31Kasia Dominik: Ci wielcy i cisi
Ponieważ sama piszę (z lepszym, bądź „mniej lepszym” rezultatem), chciałabym przybliżyć nieco ten wyjątkowy świat twórczości literackiej. Trafnym odzwierciedleniem poezji oraz roli poety w obecnym życiu są słowa Leopolda Staffa, który powiedział, że trudny i trwały będzie poeto twój urząd. I „trudno” się z tym nie zgodzić, albowiem pisanie wierszy było, jest i pozostanie ciężką, a częstokroć nawet niezrozumiałą walką pisarza-poety o Czytelnika.
Każdy artysta-poeta czuje na sobie nie tylko oddech krytyki, ale i obowiązek, jaki na nim spoczywa, ponieważ bierze odpowiedzialność za każde zapisane słowo, które Czytelnik interpretuje na swój własny sposób. Tworzenie tego wyjątkowego gatunku literackiego jest niezwykle wyjątkowym zadaniem dla pisarza, bowiem ów poeta ma za zadanie przybliżyć świat poezji Czytelnikowi, a tym samy zachęcić, aby jego wiersze/dzieła trafiły do jak największego grona odbiorców.
Poza tym należy zaznaczyć, że już w starożytności literatura miała istotny wpływ na człowieka, jego życie, gdyż pobudzała go nie tylko do refleksji, ale i wszelakich rozmyślań. Zresztą poezja działa na odbiorcę w unikatowy sposób, gdyż wzbudza podziw i emocje, których niejednokrotnie nie da się zwykłymi słowami opisać. I oto właśnie chodzi w tym wszystkim, aby wiersze uzewnętrzniały skryte głęboko w sercach ludzi pokłady emocji, jakiekolwiek by one były, czy to śmiech, radość, żałość, gniew, czy chociażby nostalgię, tęsknotę lub irytację.
Poezja to sztuka, która jest trwalsza aniżeli wszystko inne oraz zapewnia nieśmiertelność, gdyż nawet po śmierci pamięć o artyście pozostanie na wieki.
Analogicznie poeta pozostaje nieśmiertelny, gdyż poprzez swoje wiersze utrwala i przekazuje kolejnym pokoleniom pamięć o sobie oraz o ludziach i wydarzeniach okresu, w jakim żył i tworzył. Dlatego też niejednokrotnie rola poety uważana jest za swego rodzaju jego misję życiową, powołanie, które odróżnia go od innych ludzi, a które wymaga nie lada wysiłku i trudu.
Warto też dodać, że poeta w swojej twórczości ma na celu także zachwycać, szokować, a nawet zadziwiać Czytelnika osobliwymi metaforami, śmiałymi porównaniami czasami również jedność i prostotę wypowiedzi. Zaś sama poezja po winna wyrażać niemalże wszystkim uczucia, emocje, wrażenia człowieka, by ten był gotów dokonać „wzniosłych czynów”.
Reasumując, wzniosła rola poety, jako twórcy nietuzinkowego a zarazem dość osobliwego zmienia się w zależności od okresu, w jakim poeta tworzy swoje wiekopomne dzieła, dlatego to właśnie artysta-poeta miał, ma i będzie miał niezwykle trudne do zrealizowania zadanie. Albowiem sztuka przepełniona emocjami, przeżyciami, refleksjami ma sprawić, aby Czytelnik zatrzymał się choć na chwilę w tym zabieganym świecie i zastanowił się nad swoim życiem oraz wyciągną z niego odpowiednie wnioski.
Ja także przeżyłam wiele wzlotów i upadków tworząc swoje małe-wielkie dzieła, niemniej nie zamieniłabym na nic w świcie tego doświadczenia, jakie wówczas zyskałam, a które sprawiło, że jestem w tym miejscu „TU i TERAZ”, że jestem „Tym”, kim „Jestem”, i cieszę, że mimo wszystko ludzie chcą czytać moją poezję, okraszoną moim życiem, doświadczeniem oraz licznymi metaforami, emocjami oraz doznaniami.
Kasia Dominik
Fot. Kasia Dominik w obiektywie Barbary Papież