Dudaire dubh – „czarny trębacz” – didgeridoo
2024-01-10Dr Anna Mandrela: Nie tylko to, co jest materialne jest realne
2024-01-10Śp ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (1956-2024)
Śp. ks. Isakowicz-Zaleski był popularyzatorem wiedzy o historii i kulturze Ormian, zwłaszcza Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego. Zainicjował zbliżenie między środowiskami dawnej i obecnej emigracji ormiańskiej.
Czytelnikom portalu TU-KULTURA znane są jego wiersze oraz książki historyczne o duchownych ormiańskich: „Arcybiskup ormiański Izaak Mikołaj Isakowicz” i „Słownik biograficzny księży ormiańskich i pochodzenia ormiańskiego w Polsce w latach 1750-2000”. Śp. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski dał się poznać jako gorliwy orędownik sprawy upamiętnienia ofiar ludobójstwa Ormian. Brał udział w audycjach radiowych i telewizyjnych, w których przedstawiał historię narodu i Kościoła ormiańskiego oraz problemy polskich Ormian. Był spokrewniony z przedostatnim arcybiskupem ormiańskokatolickim Lwowa, kaznodzieją i filantropem Izaakiem Mikołajem Isakowiczem oraz ks. prałatem Leonem Isakowiczem, proboszczem parafii ormiańskokatolickiej w Stanisławowie.
W latach 80-tych był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa: w 1985 dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy SB ( w Wielką Sobotę. oraz w klasztorze Córek Bożej Miłości na Woli Justowskiej przez SB-eków przebranych za sanitariuszy pogotowia). Tak okrutne prześladowania stały się kanwą filmu Macieja Gawlikowskiego "Zastraszyć księdza" (2006). W 1988 brał udział jako duszpasterz robotników w strajku w Hucie im. Lenina. Jednocześnie zaangażował się w pomoc potrzebującym zakładając Fundację im. Brata Alberta zajmującą się pomocą osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi, prowadzącą trzydzieści sześć placówek na terenie Polski.
Fot. Pixabay