![](https://www.tu-kultura.pl/wp-content/uploads/2023/12/antique-629862_1920-150x150.jpg)
Kasia Dominik: Cierpienie, które uszlachetnia
2023-12-17![](https://www.tu-kultura.pl/wp-content/uploads/2023/12/suitcases-595327_1920-1-150x150.jpg)
Tomek Mostek: Walizki pełne nadziei
2023-12-18Kolejna odsłona cyklu "Kampanie Cienia" autorstwa Django Wexlera
![](https://www.tu-kultura.pl/wp-content/uploads/2023/12/cena-mestwa.png)
Trzeci, środkowy tom cyklu "Kampanie Cienia" autorstwa Django Wexlera w dalszym ciągu obficie czerpie z historii epoki napoleońskiej. "Cena męstwa", bo taki nosi tytuł, jest analogią kolejnego etapu w życiu Napoleona. Ale po kolei.
Błyskotliwy Janus bet Vhalnich staje na czele armii pogrążonego w chaosie Vordanu. Przeciwko niemu staje potężna koalicja ościennych mocarstw. W skali mikro natomiast armia Vordanu przeżywa swoistą rewolucję obyczajową: uformowane zostały oddziały złożone z kobiet, którymi dowodzą Winter Inherglass (wciąż udająca mężczyznę) i jej kochanka Jane. W tym samym czasie Marcus D'Ivoire ma za zadanie chronić prawowitą władczynię, Raesinię. Sytuacja jest niepewna, wyzwania piętrzą się przed bohaterami, a Janus i jego ostateczny cel wciąż pozostają tajemnicą...
Django Wexler, choć nie kopiuje historii jeden do jednego, ewidentnie nawiązuje do wydarzeń związanych z koalicjami antynapoleońskimi. Choć Janus nie koronował się na cesarza, pozostając "jedynie" dowódcą to wciąż jawi się jako fantastyczny odpowiednik Napoleona. Zabieg ten jest o tyle ciekawy, że autora nie ogranicza odtwarzanie losów Małego Kaprala i bet Vhalnich, choć pozostaje odpowiednikiem, jest jednocześnie fascynującym jak i pełnym tajemnic bohaterem.
Stefan Dziekoński