W cieniu muszkietów
2022-11-13„Niedołężne pokolenie wychowa niedołężnych następców”
2022-12-04Wielka Dama Poezji o kobiecości
"Oto ja-kobieta"
Alicja Patey-Grabowska jest nie tylko poetką, ale również autorką sztuk scenicznych, utworów dla dzieci, krytykiem literackim. Urodziła się w Warszawie w rodzinie nauczycielskiej (ojciec, oficer rezerwy, zginął w Katyniu). Tu ukończyła szkołę średnią i studia wyższe – filologię polską (UW). W 1961 roku debiutowała jako poetka w Almanachu Młodych”. Dotychczas ukazały się m.in następujące zbiory jej wierszy: „Z kręgu”(1969), „Adam-Ewa”, „Drzewo od wewnątrz”, „Rana ziemi”, „Oto ja-kobieta”, „Zwierzyniec”, „Znamię czasu”, „Oda do ciała”, „Wiersze”, „W imię miłości”, „ Ku pamięci”, „Rozum i serce”, „Imiona miłości”, „Kwiaty z ognia”.
Poetessa Warszawy
W roku 2021 wydała pracę biograficzno-literacką „Poetki Syreniego Grodu” przedstawiającą sylwetki i twórczość jedenastu poetek związanych z Warszawą od XIX w.Książki dla dzieci: „Kołysanka”, „Przed snem”, „Przygoda Kropelki”, „Wigilijny wieczór”, „Przygody lalki Babi i pajacyka Koko”, „Przedziwna historia o skrzatach, elfach i trollach”, „Zwierzątkowo”, „Pory roku”, „Zapach akacji”, „Czy słoń to koń?”.
Poetessa doceniona
W 1989r. jako poetka i propagatorka poezji otrzymała nagrodę „Srebrnego Wieńca” przyznaną przez Akademię Literatury i Sztuki w Neapolu. W roku 1996 Accademia Aralbica Universale la Crisalide w Katanii przyznała jej tytuł Honorowego profesora i Damy Poezji. W roku 1997 otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki „za całokształt twórczości literackiej z uwzględnieniem twórczości dla dzieci”. W roku 2004 zdobyła nagrodę „Prix Européen” za wiersz „Dans in miroir” („W lustrze”), a w rok 2014 wyróżnienie American Poets Academy za wiersz o Janie Pawle. W roku 2018 Alicji Patey-Grabowskiej przyznano nagrodę Witolda Hulewicza.
"Satyryczna i czuła"
"Dla tych, którzy interesują się poezją, nazwisko Alicji Patey-Grabowskiej nie może być nieznane. Autorka wielu tomów oryginalnej poezji, tłumaczona na kilkanaście języków, między innymi przez Karla Dedeciusa i Czesława Miłosza, obdarowuje nas kolejnym zbiorem oryginalnych wierszy pod tytułem Szept Gai (synonimu naszej Ziemi). Jej niepohamowana wyobraźnia eksploruje obszary historii kultury od zarania dziejów, wnika w przestrzeń kosmologii, dotyka paradoksów polityki. Jest liryczna i ostra, satyryczna i czuła" - pisze Krzysztof Saturnin Schreyer.
"Kosmiczny karambol"
"Szept Gai Alicji-Patey-Grabowskiej – wielkiej Damy Poezji (tytuł przyznany w 1997 r. przez Międzynarodową Akademię Literatury i Sztuki „La Crisalide” w Katanii) – operując szeroko obrazami profetyczno-kosmologicznymi, wykracza daleko poza symbolikę kobiecą. Za wierszami podążamy w skupieniu, jak za zwiewnym przewodnikiem. Alicja Patey-Grabowska sprawia, że stęskniony za wysublimowanym pięknem odbiorca wsłucha się w Szept Gai, dotrze do kosmologicznego „Osobliwego punktu. Będzie podróżował Perpetuum mobile, znajdzie się niespodziewanie w Oku cyklonu, stanie się świadkiem Kosmicznego karambolu. Przekona się, że skoro Wszystko jest poezją, to niespieszno mu do realności. Wraz z Poetessą zwróci się do C.K. Norwida . Zafrapuje go Cielesność i nie uwięzi go w Mariańskim Rowie codzienności Ballada o przypalonym garnku, Kobieta pisze wiersz. W tej międzyplanetarnej peregrynacji wita go V Symfonia Beethovena i odtrąca Niemowlę – dyktatorek" - tak o najnowszych wierszach Alicji Patey-Grabowskiej pisze Marta Cywińska.
Wydawcą zbioru "Szept Gai" jest Oficyna Wydawnicza Volumen, zaś autorem projektu okładki - Jakub Ferenc.
( Na podst. materiałów nadesłanych)